NALLIHAN'DA BAŞKENTİMİZİN GİZEMİ SOF DOKUMA

Başkentimizin şirin ilçesi Nallıhan'da bulunan Kocahan Pasajı içindeki sof kumaşı dokuma atölyesinde yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Geleneksel El Sanatları Öğretmeni Mukaddes ÖNAL, unutulmaya hatta yok olmaya yüz tutan Başkentimiz Ankara'nın tarihi ve kültürel bir değeri olan sof dokuma sanatının günümüz koşullarına yenik düşmemesi için mücadele vererek, bu sanatı gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla bayanlara yönelik kurslarda sof dokuma eğitimi verdiklerini söyledi.

Nallıhan'da Başkentimizin Gizemi Sof Dokuma

Başkentimizin şirin ilçesi Nallıhan'da bulunan Kocahan Pasajı içinde yer alan sof kumaşı dokuma atölyesinde yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Geleneksel El Sanatları Öğretmeni Mukaddes ÖNAL, unutulmaya hatta yok olmaya yüz tutan Başkentimiz Ankara'nın tarihi ve kültürel bir değeri olan sof dokuma sanatının günümüz koşullarına yenik düşmemesi için mücadele vererek, bu sanatı gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla bayanlara yönelik kurslarda sof dokuma eğitimi verdiklerini söyledi.

Nallıhan Halk Eğitim Merkezi ile birlikte yürütülen eğitimlerde Ankara sofusunun, Ankara keçisinden elde edilen tiftikten dokunan bir çeşit kumaş olduğunu söyleyen ÖNAL, burada ilk aşama olarak tiftik lifinin eğrilip iplik haline getirilmesi, sonrasında iplikten sof kumaşın tezgahlarda dokunması, boyanması, cendereden geçirilerek inceltilmesi gibi kısacası sof yapımı hakkında kursa gelen öğrencilere eğitim verdiklerini ve sof dokumanın sadece Ankara ve iç Anadolu bölgesine ait özgün bir el sanatı olduğunu söyledi. Ankara ve çevre ilçelerinde bulunan keçilerin tiftiğinden üretilen ve toplumun kullanım amacına yönelik en çok tercih edilen sof dokumaların en büyük özelliğinin ise uzun ve parlak liflerden dokunarak sadece bizim bölgemize özgü geleneksel, özel dokumalar ve kültürel bir miras olduğunu söyledi.

Sof dokuma eğiticimiz Mukaddes ÖNAL, sof dokuma sanatının büyük emek gerektirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Bizim yaptığımız iş, sof ipliğini kumaş haline getirmek. Bu işlem tamamen el emeği gerektiren bir iş. Tezgahlarda büyük bir emekle sof ipliklerini dokuyoruz. Verdiğimiz eğitimlerimizde bu mesleğin en ince ayrıntılarına kadar öğretmeye çalışıyoruz. Kursiyerlerimiz arasında sof dokuma sanatını canı gönülden öğrenenler de oluyor.

Pasajda bulunan sof atölyemizdeki amacımız, Osmanlı döneminde özellikle saraylarda ve seçkin insanlar tarafından yoğun olarak kullanılan ve bugün artık yok olmaya yüz tutmuş Başkentimizin tarihi ve kültürel bir değeri olan sof kumaşını yeniden gün yüzüne çıkarmak için uğraşıyoruz.

Bizler birer sanatçı olarak geçmişimizde önemli bir kültürel değer olan Ankara sofunu günümüzde dokuyarak gelecek nesillere aktarabilmek için kurslarımıza katılan öğrencilere el vererek bu kültürel mirasa sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

ANKARA (UHA) - KÜBRA DEMİR

BELEDİYELER

EKONOMİ